Who breaks a butterfly upon a wheel?...

I think that I am happy. I am not saying that all the time but for some reason every day!

A stressz hosszútávon egészségünkre tör

 

A stresszel kapcsolatos kutatások bebizonyították: nem az a lényeges, hogy mi történik velünk, hanem az, hogy azt hogyan éljük meg, és hogyan tudjuk feldolgozni. Hogy hogyan reagálunk az adott helyzetre - igenlően és tetterővel, vagy szorongva -, az optimista vagy pesszimista alap-beállítottságunktól függ. Ahhoz, hogy kitörjünk a stresszcsapdából, fejlesszük magabiztosságunkat. Szemléletmódunk – ahogyan látjuk a világot és benne önmagunkat – alapvetően meghatározza stresszfeldolgozó képességünket és ezáltal egészségi állapotunkat. Mindig legalább két út van. Vegyük észre, és nevessünk. Ha nem foglalkozunk astresszkezeléssel (divatos szóval stresszmanagementtel), a krónikus stressz nemcsak a kreativitástól foszt meg, de károsan befolyásolja a teljesítőképességünket, hosszú távon pedig bizonyítottan betegségeket okoz (fejfájás, hátfájások, magas vérnyomás, immunrendszeri problémák, gyomorpanaszok stb.).

 

  • A stresszkezelést kezdjük el napirendünkkel: Reggel keljünk fel időben, hogy ne kerüljünk időzavarba. Nyugodtan, ülve reggelizzünk.
  • Mérsékeljük az élvezeti cikkek fogyasztását (kávé, alkohol, cigaretta).
  • Gyógyszerek, nyugtatók helyett fogyasszunk gyógynövényekből készült teakeveréket. Ajánlott gyógynövények: a levendula, a macskagyökér és a kamilla gyorsan meghozza a belső nyugalmat, a rozmaring, a citromfű, a kakukkfű, a bodza, a zsálya, az orbáncfű, a komló pedig erősíti az idegrendszert. További tanácsokat találhatunk a Fűszereknél is.
  • Hogy immunrendszerünk is karban legyen tartva, a következő erősítő gyógynövények közül válogathatunk: hársfavirág, bodzavirág, kamilla, édeskömény, lándzsás útifű, körömvirág, citromfű. (Bővebb információk a Gyógyteáknál.)
  • Sportoljuk: a mozgás kedvezően hat a vérellátásra, a légzésre és az anyagcserére. Olyan sportot válasszunk, amely valóban kizökkent, kimozdíthat a holtpontról, és mozgás közben nem problémáinkon rágódunk tovább. Ha emberek között vagyunk, közösen csinálunk valamit, az szintén örömet okoz.
  • Egy adott stresszhelyzetben, mihelyt túljutottunk a kritikus helyzeten, nyújtózzunk, vagy feszítsük meg izmainkat, és vegyünk fel egy kényelmes testtartást: Mélyen lélegezzünk ki. Amikor már úgy érezzük, hogy az összes levegő távozott a mellkasból, végezzünk még egy gyors kifújást. Helyezzük az egyik kezünket a mellkas felső részére, a másikat pedig a hasra. Kilégzésnél nyomjuk meg először a hasunkat, majd a mellkast, hogy abból is minél több levegő távozzon. A belélegzett levegő mennyisége ezután automatikusan megnő.
  • Életfelfogásunk legyen mértékletes, türelmes, pozitív, igenlő: Tereljük tudatosan pozitív mederbe gondolatainkat, így a nehéz helyzetekben se csüggedünk el. Vegyük észre az élet apró szépségeit.
  • Tűzzünk ki reális célokat, de még jobb, ha szükség esetén képesek vagyunk azt is elfogadni, ha más irányt vesz az életünk.
  • Próbáljuk ki, hogy megérzéseinkre hagyatkozunk.
  • Ne féljünk szeretettel fordulni környezetünk felé, ha kell segítséget kérve.
  • Vegyük tudomásul, hogy egy nap 24 órából áll! Rangsoroljuk teendőinket!
  • Munka után, és szabad időnkben foglalkozzunk saját magunkkal: az emberi idegrendszer regenerálódásához teljes nyugalomra, csendre, kikapcsolódásra, örömre és szórakozásra van szükség. Találjuk meg, mi az ami kizökkent a mindennapi mókuskerékből, feltölt bennünket új benyomásokkal és életkedvvel, kielégíti saját vágyainkat, szükségleteinket. Ez lehet kedvenc zenénk hallgatása, tánc, egy kiadós séta, találkozás barátainkkal, lazító módszer, kedvenc éttermünk, egy meleg fürdő a fürdőszoba magányában, kedvenc hobbink, egy jó könyv, színház, mozi, sportolás, társasjáték, kirándulás, napozás, szaunázás, zöld szín, akvárium, állatsimogatás, ebéd utáni szunyókálás, masszázsok, wellness-hétvége stb.
  • Esti lefekvéseinket tegyük 10 óra körülre. Lefekvés előtt feltétlenül alkalmazzunk valamiféle relaxációs módszert, hogy lekűzdjük és feldolgozzuk az aznapi stresszt, a szorongást, a kiszolgáltatottságot, a magatehetetlenséget, félelmet és egyéb negatív érzelmeket. (További információ aRelaxációs módszereknél, továbbá a Wellness - önbizalomnál.) Ezek ugyanis sokszor nem hagynak bennünket rendesen aludni. Ha nem alszunk eleget vagy rossz minőségű az alvásunk, akkor nappal fáradtak vagyunk és ez jelentősen csökkenti a fizikai és szellemi teljesítményünket, sőt a depresszió is megjelenhet.
  • A siker elengedhetelen feltétele az önbizalom, ehhez pedig az kell, hogy biztosak legyünk önmagunkban: Ne feledjük a helyes önértékelés és önbecsülés gyümölcse a határozott személyiség. Ez pedig csak úgy alakulhat ki bennünk, ha észrevesszük és erősítjük önmagunkban a jót.
  • Relaxációinkban erősítsük magabiztosságunkat, önbizalmunkat, amelyhez vizualizáló- és helyzetgyakorlatok a következők lehetnek:

    a) Gondoljunk példaképünkre. Idézzük lelki szemeink elé őt, miközben olyat tesz, amit mi is szeretnénk megtenni. Figyeljük meg, mit csinál, hogyan fog hozzá, stb. Ezután képzeletben bújjunk a bőrébe, és próbáljuk ki, milyen érzéseket vált ki belőlünk, ha úgy cselekszünk, mint ő. Majd bújjunk vissza saját bőrünkbe, és próbáljuk ki, hogy úgy cselekszünk, ahogy ő. Közben figyeljük, meg, hogy mennyire másként viszonyulunk az egész helyzethez, mint korábban. Az önbizalomhoz vezető első lépés annak felismerése, hogy mind egyenrangúak vagyunk. Vélt hiányosságainktól még nem leszünk se jobb, se rosszabb emberek.

    b) Képzeljük el azt a helyszínt és szituációt, amelyben a legkevésbé szoronganánk a kudarctól való félelemtől. Azután lépjünk át a következő helyszínre és szituációba, mindaddig folytatva az átlépéseket, amíg szorongani nem kezdünk. Ekkor lépjünk ki a szituációból, újra relaxáljunk, majd ismét térjünk vissza az elhagyott szituációba, mely korábban erőteljesebb szorongást, félelmet váltott ki belőlünk. Ezzel az egyre fenyegetőbb pszichés hatásokkal való szembenézéssel és azokon szorongás nélkül történő túllépéssel megtanulható, a korábban az életben szorongást, stresszállapotot kiváltó szituációktól való végleges megszabadulás. 

    c) Erősítsük önérzetünket: emlékezzünk vissza, mi tetszett az adott napon legjobban, mihez kerültünk közelebb, honnan kaptunk pozitív visszajelzéseket, egy mosolyt, egy bókot.

    Az aznapi negatívumokat is elemezzük:

    i) A kritikát, általunk rosszindulatúnak vélt sértéseket fogadjuk konstruktívan. Ne sejtsünk állandóan rosszindulatot egy-egy kijelentés mögött, és felejtsük el a bosszúálló angyal szerepét. Fedezzük fel a negatívumokban is a jót, amiből tanulhatunk: Minden rosszban van valami jó. Lássuk meg a lényeget, ne vesszünk el a bosszantó részletekben.

    ii) Konfliktusok esetén, gondoljuk át azok minden aspektusát. Ne csak a saját szemszögünkből keressünk lehetséges megoldásokat. Sokat segíthet, ha beszélünk az érintettekkel, vázolva előttük érzéseinket, gondolatainkat.

    d) Gondolatban oldjuk meg mindazokat a szituációkat és feladatokat, melyek megoldása másnap ránk vár. A kihívást jelentő helyzeteket lendülettel, öntudattal, optimizmussal közelítsük meg, azon meggyőződésünkkel, hogy sikert aratunk majd. Felejtsük el: úgysem fog sikerülni stb. Gondoljunk korábbi sikerélményekre.

 

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 27
Tegnapi: 32
Heti: 118
Havi: 563
Össz.: 326 123

Látogatottság növelés
Oldal: A stressz hosszútávon egészségünkre tör
Who breaks a butterfly upon a wheel?... - © 2008 - 2024 - monia.hupont.hu

Ingyen weblap készítés, korlátlan tárhely és képfeltöltés, saját honlap, ingyen weblap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »