Who breaks a butterfly upon a wheel?...

I think that I am happy. I am not saying that all the time but for some reason every day!

Pajzsmirigy problémák az ayurveda szemszögéből

pajzsmirigy02.jpgSok nő nem is sejti, hogy a hormontartalmú gyógyszerek (fogamzásgátlók) mértéktelen fogyasztásával, és a nem megfelelő (xenoösztrogénben dús) táplálkozással nem csak a női hormonok működése élvez zavart, hanem az összes többi hormoné is - mint például a pajzsmirigy.

Egyre több pajzsmirigy problémával küzdő hölgy fordul hozzánk segítségért, és úgy gondoltam, kicsit többet kéne foglalkoznunk ezzel a hormonális problémával. Nézzük meg, hogy vélekedik erről a problémáról az ayurveda.

Antal Vali


 

Pajzsmirigy problémák

Írta: Horváth-Kovács Diána  

pajzsmirigy03.jpgA pajzsmirigy biológiai funkcióját tekintve egy olyan belső elválasztású mirigy (belső elválasztású, azaz váladékát a szervezet belsejébe ürítő mirigy), amely a tiroxin és a trijód-tironin nevű hormonok termeléséért felelős. Ezek a hormonok felelnek az idegrendszer normál működéséért, valamint növelik a sejtek energiatermelését és oxigén-felhasználását, hatást gyakorolva a test valamennyi szövetére és sejtjére.

A pajzsmirigy általános megbetegedései a pajzsmirigy túl- vagy alulműködésével vannak összefüggésben. A pajzsmirigy alulműködése során a pajzsmirigy által termelt hormonok mennyisége csökken, s ez okozza az alábbi tüneteket, mint pl. fáradékonyságot, aluszékonyságot, a bőr szárazságát és hámlását, elhízást, székrekedést, fázékonyságot, az arc és a szemhéjak vizenyősségét, a körmök töredezettségét, a testszőrzet csökkenését, szív körüli folyadék felhalmozódást, a koleszterinszint megemelkedését, az emlékezet romlását, a depresszióra való hajlamot stb.

A pajzsmirigy túlműködése során több pajzsmirigy által termelt hormon keletkezik, melynek tünetei pl. a pajzsmirigy érezhető lüktetése, a szemek kidülledtsége, a tekintet ijedtsége, a szapora szívverés és fulladás, szívritmuszavarok, hajhullás, idő előtti őszülés, intenzív izzadás és a melegre való extra érzékenység.

A PAJZSMIRIGY PROBLÉMÁINAK AYURVÉDIKUS MEGKÖZELÍTÉSE

pajzsmirigy.jpgA pajzsmirigy a torokcsakrához tartozó belső elválasztású mirigy. A torok környéke, s így a pajzsmirigy is, valamint annak problémái az ember kommunikációjával, önkifejezésével kapcsolatos konfliktusokra utal.

Amennyiben a pajzsmirigy alulműködése figyelhető meg, abban az esetben mentális szinten az elváltozás hátterében az önkifejezés sérülése áll, pl. amikor valaki nehezen kommunikál önmagáról, az önsajnálat is megjelenik, amikor valaki gombóc érzést érzékel a torkában és negatívan kommunikál, fél kifejezni véleményét, fél mások el nem fogadásától, ezért hallgatásba menekül. A pajzsmirigy túlműködésének hátterében lelkileg a kommunikációs tényezők felerősödése áll, pl. a pajzsmirigy túlműködésben szenvedő ember valószínűleg hajlamos a pletykálásra, a rágalmazásra, hajlamos összefüggéstelenül sokat beszélni, jellemző rá a hazudozás és más emberek tulajdonsága, s szervileg is megfigyelhetők beszédzavarok (pl. dadogás, pöszeség).

A PAJZSMIRIGY PROBLÉMÁK KEZELÉSE

A pajzsmirigy túl- illetve alulműködése a Vata dosha egyensúlyhiányának következménye. A pajzsmirigy működésének helyreállításában elsőként fontos, hogy az ember leküzdje, feloldja kommunikációs félelmeit. A tudati okok megszüntetését követően vagy azzal párhuzamban az éter elemet kell harmonizálni. Ebben több életmódbeli változás is segítségünkre van: az adott személy táplálkozásának, életvitelének megváltoztatása.

A kommunikációs félelmek hátterében az attól való félelem áll, hogy mások nem fogadják el véleményünket, s félelem alakul ki attól, hogy ezáltal nem leszünk szeretetreméltók mások szemében. A másik esetben, amikor a pajzsmirigy túlműködik, az erőteljes kommunikáció által, a félelemgerjesztés eszközeivel törekszik az ember a maga pártjára állítani másokat. Ez is ugyanabból a félelemből táplálkozik, mint a párja, miszerint az ember a saját oldalára akar gyűjteni támogatókat.

A Vata dosha működésének stabilizálásában segítségünkre van a Vata diéta. Ennek lényege, hogy a Vata dosha alulműködése során tapasztalt pajzsmirigy alulműködést Vatát erősítő ételekkel egyensúlyozzuk, míg a pajzsmirigy túlműködése során Vatát csökkentő vagy egyensúlyozó ételeket fogyasszunk. Az alkohol fogyasztása és a dohányzás kerülése erősen javasolt!

A Vata doshát erősítik az alábbi táplálékok, pl.

  • gyümölcsök: alma, banán, áfonya, füge, vörös szőlő, lime, dinnye, körte, gránátalma, málna
  • zöldségek: articsóka, bab, brokkoli, kelbimbó, káposzta, karfiol, zeller, kukorica, uborka, fejes saláta, gomba, cukorborsó, burgonya, spenót, sárga és piros színű paradicsom
  • gabonafélék: árpa, pohánka, kukoricaliszt, köles, rozs, búza
  • tejtermékek: fagylalt (nem porból, hanem adalékmentes házi)
  • húsfélék: bárány, sertés
  • olajok: mandula, kukorica
  • fűszerek: kamilla, szegfűszeg, torma, majoránna, oregánó, mák,

A Vata dosha túlsúlyát csökkentő táplálékok, pl.

  • gyümölcsök: sárgabarack, cseresznye, datolya, zöld szőlő, grépfrút, citrom, mangó, őszibarack, ananász, szilva, eper, mandarin
  • zöldségek: avokádó, céklarépa, sárgarépa, chili, padlizsán, hagyma, retek
  • gabonafélék: zab
  • tejtermékek: vaj, író (lassi), tejszín, ghí, kefír, tej, tejföl
  • húsfélék: marha, csirke, kacsa, szarvas, hal, tengeri halak
  • olajok: avokádó, repce, ricinusolaj, kókusz, mustár, olíva, mogyoró, szezám
  • fűszerek: ánizs, babérlevél, feketebors, fahéj, mustár, rozmaring, zsálya, kakukkfű

A pajzsmirigy kezelésében kiemelendő a kókuszolaj használata, mely hatásos a pajzsmirigy sejtjeinek renegerációjában.

A pajzsmirigyproblémát előidéző Vata dosha egyensúlytalanságot kezelhetjük Pancsakarma, azaz méregtelenítő kezelésekkel, valamint a Vata doshát megnyugtató ayurvédikus masszázskezelésekkel, pl. Abhyanga masszázs. A Vata dosha egyensúlyát helyreállító pancsakarma terápia nem más, mint a Nasya terápia, vagyis az olajnak az orrlyukakba csepegtetése szezám olajjal. A masszázsok közül a szezámolajjal végzett teljes testmasszázs, az Abhyanga segít. Mindegyik terápiáról olvasható bővebb leírás a portálon.

salamba-sarvangasana.jpgAz életvitel megváltoztatásának központjában a torokra ható jógagyakorlatok gyakorlása áll, melyek stabilizálják a pajzsmirigy normál működését. Ilyen gyakorlat pl. Sarvangasana, Surya Namaskar (napüdvözlet), Yoga mudra, Halasana és a légzőgyakorlatok (Pranayama). A legjobb kikérni egy tapasztalt jógaoktató véleményét az alkalmazott gyakorlatokat illetően.

 

 

A pajzsmirigy természetes kezelése étrenddel, gyógynövények pajzsmirigy alulműködésre

A régiek szerint „a pajzsmirigy a jövőtől való félelem szerve”, akár alul, akár túlműködik vagy göbösödik a pajzsmirigy. Pajzsmirigy alulműködés vagy túlműködés esetén gyógyító étrend, örömet adó rendszeres testmozgás egyaránt javallott. A pajzsmirigyműködés zavaroknál természetes kezelésre gyógynövényes teákat is segítségül hívhatunk. Gondolati- és érzelmi szinteken is érdemes belső munkához fogni, mert hosszú távon ez hozhat sikert. "Ha te változol, minden változik!" Sokat segíthet önismereti tanfolyam, ami alatt még a hazai gyógynövények és gyógyító ételek alkalmazása is jótékony kiegészítője e természetes terápiának.

Külsőleg: pajzsmirigy-alulműködésre orbáncfűolajjal masszírozzuk be a nyelőcső mindkét oldalát, naponta minél több alkalommal. (3-5 alkalom)

 

Pajzsmirigy étrend, pajzsmirigy alulműködés és pajzsmirigy túlműködés esetén mit együnk és mit ne együnk?

Pajzsmirigy alulműködésre gyógyító táplálékok: a jódban gazdag étrend, továbbá a spirulina, tengeri halak, tenger gyümölcsei, fokhagyma, zab, sárgarépa, paprika, avokádó.

A pajzsmirigy működését gátló ételek, melyeket kerüljünk pajzsmirigy alulműködéskor: brokkoli, karfiol, kelbimbó, káposzta, tök, répa, zeller, árpagyöngy, keserű saláták, jó minőségű növényi olajok. Megjegyzés: pajzsmirigy túlműködésnél viszont ezeket fogyasszuk sűrűbben, mert gátolják az amúgy is túlműködő pajzsmirigyet! Ha már szóba került a túlműködő pajzsmirigy, két jó tanács pajzsmirigy túlműködésnél kakukkfüvet és mézet ne fogyasszanak, mert ezek túlműködés esetén ellenjavallottak!


Gyógyteaként gargalizálni minél mélyebben, minél hosszabban naponta 4-5 alkalommal: közönséges galaj tea langyosra hűlt forrázatával, amit természetesen le is lehet nyelni. Pajzsmirigy problémáknál általában kevés csak öblögetni galajteával. Javasolt belsőleg is jótékonyan ható gyógynövényes teakeveréket készíteni.

Gyógynövényes teakeverékek pajzsmirigy alulműködésre
vízi peszérce, macskagyökér, lapugyökér, édesgyökér - ezeknek a gyógynövényeknek az alkalmazása ritkább, így javaslom a lenti körömvirágos teakeveréket összeállítani. Nálunk ez a tea "Mit hoz a jövő?" néven vásárolható meg.

 

Pajzsmirigy alulműködés, pajzsmirigy túlműködés és göbösödés esetére javasolt gyógynövények, gyógynövényes teakeverék

"Mit hoz a jövő?" teakeverék összetevői: körömvirág, szurokfű, csalán, közönséges galaj, tejoltó galaj, apróbojtorján, ragadós galaj teakeveréke. E teakeverék segít a "bennünk lévő orvosnak" - ahogy Hippokratész mondta- a pajzsmirgy működését harmonizálni. E teából forrázatot készítsünk. 3 dl forrásban lévő vízzel öntsünk le 1 evőkanál teakeveréket, 15 perc fedő alatt, majd leszűrjük és naponta két-három bögrével melegen elkortyolgatva, ízesítés nélkül, ha megoldható étkezés előtt legalább fél órával fogyasszuk. Javasolt időpont: reggel éhgyomorra és 19-20 óra között. 

 

Pajzsmirigy alulműködés tünetei

  • lassú, lassult mozgás, beszéd és gondolatfűzés
  • érdektelenség
  • aluszékonyság
  • hízás
  • hideg, száraz, sápadt bőr
Javasolt orvosi vizsgálat a diagnózis egyértelmű felállítására!
Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 28
Heti: 66
Havi: 511
Össz.: 326 071

Látogatottság növelés
Oldal: Pajzsmirigy problémák az ayurveda szemszögéből
Who breaks a butterfly upon a wheel?... - © 2008 - 2024 - monia.hupont.hu

Ingyen weblap készítés, korlátlan tárhely és képfeltöltés, saját honlap, ingyen weblap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »