MÁLNA - Hazai csodanövényünk
A málnaszem apró gyümölcsök csoportosulása. Tápanyagainak köszönhetően ideális eledel a megfázásból vagy influenzából lábadozók számára. A málna C- vitamin tartalma igen magas - 10 dkg gyümölcs elfogyasztásával fedezzük a napi szükséglet 75 százalékát. Antioxidáns, méregtelenítő és tonizáló hatású.
Részletesebben:
Antioxidáns hatás:
Az eddig elvégzett tudományos vizsgálatok zöme a málna antioxidáns hatását tesztelte. Az eredmények alapján a málna igen gazdag olyan fenolos, flavonoid és anticián típusú vegyületben, melyek képesek megkötni a szervezetben az oxidációs folyamatok során keletkező szabad gyököket, melyek károsítják a sejteket. Ennek köszönhetően a málna az egyik legerősebb antioxidáns tulajdonságú gyümölcs. Kimutatták, hogy még a málnából készült desszertek két hétig tartó mindennapos fogyasztása is jelentősen növeli a szervezet antioxidáns védelmét. Különösen jelentős ez a hatás idősebb korban. Feltételezhetően a sok málna evés hozzájárul az olaszok hosszabb élettartamához.
Daganatgátló hatás:
A málna sok rákellenes hatóanyagot is tartalmaz. Kimutatták, hogy a málnából nyert kivonat gátolja a májtumor sejtjeinek növekedését. Azt is bizonyították, hogy a tumorgátló hatásában fontos szerepet játszik a daganatok növekedéséhez szükséges életfaktorok bénítása, amelyek hiányában a rákos sejtek ellátásért felelős érhálózat nem tud kialakulni. Ezek alapján a málna segíthet a daganatos betegségek leküzdésében és megelőzésében is.
Antibiotikus hatás:
A málna préselt leve baktériumölő hatással rendelkezik. Kimutatták, hogy hatékonyan gátolja olyan hasmenést és húgyúti fertőzést okozó mikroorganizmusok növekedését, mint a salmonella vagy a coli baktériumok. Ugyanakkor gombaölő hatással nem rendelkeznek. Az antibiotikus tulajdonság feltehetően a málnában lévő fenolos és flavonoid típusú vegyületeknek köszönhető.
Húgyúti gyulladásgótló hatás:
A málnában lévő hatóanyagok jelentős része a vizelettel választódik ki, ennek következtében nagy koncentrációban képesek felhalmozódni a húgyutakon. Kimutatták, hogy a gyümölcs biológiailag aktív vegyületei hatásosan kezelik az alsó húgyúti gyulladásokat még olyan esetekben is, amikor a gyulladás már régóta fennáll. Emellett az is kiderült, hogy egyes méhgyulladásokban is jótékony hatással bírnak.
Népgyógyászati felhasználás:
A népgyógyászatban a málnát fogtisztításra, izzasztóként, cukorbetegség, szívbetegség, menstruációs zavarok, valamint magas vérnyomás kezelésére használják.