A kutyatejfélék családjába tartozó Ricinus egy gyors növekedésű, lágyszárú növény. A trópusokon akár 10-12 méter magasságot is eléri. Magyarországon viszont csak “egyéves” növény, így jellemzően 50 cm – 3 m magasra nő. Magja mérgező. Belső fogyasztásra csak kimondottan erre a célra alkalmas ricinusolaj ajánlott!
A ricinusolaj színe jellemzően vajszínű, szobahőmérsékleten folyékony és átlátszó. Más olajokkal összehasonlítva az egyik legsűrűbb olaj, nagy viszkozitású.
A ricinusolaj három legelterjedtebb használati módja: natúr kozmetikumokban alapanyagként, hajápolóként (akár szempilla illetve szemöldök esetén is!) és hashajtóként is használható.
A ricinusolajat hashajtó hatásáról ismerjük többnyire, de van egy másik áldásos hatása, amit a szépségápolásban kamatoztathatunk.
Hajpakolásként alkalmazva heti egy-két alkalommal pár hét után észrevehetően segíti a haj növekedését és csökkenti a hajhullást.
Akkor beszélhetünk hajhullásról, ha naponta 50-60 hajszál hullik ki, a haj pedig egyáltalán nem, vagy sokkal lassabb ütemben növekszik újra.
Beszélhetünk zónás hajhullásról, amikor a haj foltokban hullik. Ennek oka lehet: pszichológiai, helyi fertőzés, gyulladás vagy hormonális probléma.
A haj általában 1cm-t nő havonta, ricinus olajos pakolással átlagosan 2-3cm-t is nőhet.
Mivel a ricinusolaj sűrű olaj, hígithatjuk napraforgó- vagy olívaolajjal, de önmagában is használhatjuk.
A ricinusolajhoz más olajat is adhatunk:
Vattapamacs segítségével, vagy kézzel vigyük fel az olajat a fejbőrre a haj tövéhez, majd oszlassuk el a haj teljes hosszán.
Hajszárítóval melegítsük kicsit hajunkat, ezzel segíthetjük az olajok jobb felszívódását. Ezután alufóliával, majd törölközővel tekerjük be a hajat és hagyjuk rajta a pakolást minimum 3 óra hosszáig.
Hiányos szemöldökre, szempillára is megoldást nyújthat az olajos pakolás.
A legjobb rész pedig most következik: a ricinusolajat bármelyik patikában pár száz forintért beszerezheted!