FAHÉJ - az isteni öröm növénye
Aromája révén melegítő, vértisztító, így a belső szerveket hevíti.
A májban lévő tüzet /megértés, szeretet.../ intenzívebbé teszi, ezért az emésztést, a méregtelenítést /pl. koleszterin bontást, stb./, valamint az epeképzést tisztítja és finoman fokozza.
A dagadással, burjánzással, zsírosodással járó szöveti folyamatok hatásos ellenszere.
Lázcsillapító hatása a lázat kiváltó fertőző, szennyező okok megszüntetésével magyarázható. A zsírszövet csökkenését eredményezi.
Tisztává és erőssé teszi a szívet, vérellátását fokozza, túlfeszítettségét a terhek csökkentésével oldja. A vérnyomásra normalizáló hatással van.
Az ízeken keresztül közvetlenül a test nedvtartalmára hat, emelve abban a tűz energiát, ami közvetve a derék, illetve a vesék melegedését eredményezi /bedörzsölő olaj formájában is/. Vesemelegítő hatására a zsírok, emésztetlen tápanyagok kiolvadnak, s a vizelettel távoznak, így a vizeletképzés könnyül. Ennek tudható be enyhe vízhajtó hatása is.
A gerinc tartóizmaiban a vérellátást fokozza, így görcseit oldja. A deréktáji feszült tónus oldásával a vesék blokkolása az érzelmi blokáddal együtt szűnik.
Erős főzete húgyúti fertőtlenítő hatású, hólyaghurut kezelésekor igen javallt.
A pangó kismedencét felmelegíti, benne vérbőséget okoz.
A menstruációs görcsöket, simaizom nyugtató hatása révén oldja, a vérzés erősségét enyhén fokozza. Felfázás és hüvelyi folyás kezelésekor javallt.
Főleg a telt alkatúaknak ajánlott.
A légző rendszer hurutos megbetegedéseire, nedves asztmára - főként inhalálva - kiváló, mert a nyákürülést segíti, így a légzést könnyíti.
Az idegrendszert a fahéj aromája a mennyiségtől függően szinte lezsibbasztva nyugtatja. Zsíros támaszaitól, koloncaitól megfosztja, ezzel együtt teret kap a belátás és a megnyugvás, miáltal a feszült idegzet ellazíthatóvá válik, s az idegi folyamatok is megnyugszanak. Ebben az állapotban megkezdődhet a szervezet folyamatainak kiegyenlítődése.
Afrodiziákum, az erotikus, finom érzetek megjelenését segíti, de nemi ösztönző is.
Tinktúrája a felszíni sebeket, gombás bőrfelületeket fertőtleníti és szárítja.
a fahéj jelentősen csökkenti a VÉRCUKOR szintet, napi 1-2 g fogyasztásával a kutatások alapján 18-29%-ban. Az apukám szedi tablettában és sokat javultak az értékei azóta.
Fűszerként hazánkban két féle fahéjjal találkozhatunk, az egyik a kínai fahéj (Cinnamomum cassia, C. aromaticum), a másik a drágább ceyloni fahéj (Cinnamomum zeylanicum, Cinnamomum verum).
A két fából származó fűszerek tulajdonságai eltérnek egymástól
- illatukban,
- kéregdarabok vastagságában, míg a ceyloni 0,2-0,8 mm vastagságú, addig a a kínai 1-3 mm vastagságú.
- kumarin tartalomban (A kumarin a véralvadásra és a májra van hatással).Ez a hatóanyag a cassia fahéjban található, míg a ceyloniban nem, ezért a ceyloni fahéj fogyasztása javasolt.
MÉZEgy 16.000 éves spanyolországi, lépes mézet gyűjtögető embert ábrázoló sziklarajz bizonyítja, hogy a mézet az ember már az ókor előtt fogyasztott. A görög mitológiában a nektár, azaz a méz az istenek újszülött csecsemőinek kizárólagos
tápláléka, az istenek eledele volt, mely örök ifjúságot és halhatatlanságot biztosított elfogyasztójának, melytől a sebek begyógyulnak.
A méz szerves része a híres mediterrán étrendnek, mely elismerten a jó egészség és a hosszú élet titka. Nem csupán egy finom csemege, rendszeres fogyasztásával segíthetjük egészségesen tartani szervezetünket.
A méznek antioxidáns tartalma van, a kutatások azt bizonyítják, hogy az antioxidánsban gazdag élelmiszerek védelmet nyújtanak a sejtkárosodás ellen. Évszázadok óta használják emellett köhögésre, torokfájásra is és a sebet is tisztítja.
A méz az egyik legegészségesebb táplálék reggelire, az egyik legelterjedtebb mézes reggeli pl. a mézes kenyér, vagy a tejjel és joghurttal, gabonafélékkel kevert méz.
A méz magas energia tartalma miatt kiválóan alkalmas a délutáni energiabevitel gyanánt a kávéba, vagy a teába cukor helyett. De akár dióval, vagy fehér lágy sajttal keverve is fogyasztható. Sok receptben használják a mártásokhoz, kacsa- és csirke töltelékekhez. A méz ízét a folyékony szacharin anyag teszi különlegessé. Ez az íz a virágok és a növények nektárjából származik, amelyet a méhek gyűjtenek.
Minősége a különböző virágokból, gyógynövényekből ered, illetve attól függ, hogy milyen növényt látogatott meg a méh. A méz színe a színtelentől a sötétbarnáig terjedhet, íze általában minél sötétebb, annál erősebb. A jó minőségű méz 100% tisztaságú, nyers, minimálisan feldolgozott méz, mely nem hőkezelt és nincs más mézzel keverve. Az egyetlen élelmiszer, ami nem romlik meg. Volt rá példa, hogy egyiptomi fáraók sírjában felfedezett mézet a régészek megkóstoltak és megállapították, hogy az még mindig ehető.
Remek méregtelenítő hatású a mézmasszázs
Fektessük hasra a beteget, a hátára folyassunk előzőleg kézmeleg vízben meglangyított mézet, kb. fél kilót. Vigyázva, hogy ne csurogjon le, gyorsan masszírozzuk végig a gerinc mentén, és az egész
háton. A méz sűrűsödésével lassítsuk a masszázst. A méz fehéres-szürkévé válik, állaga kásás lesz a kivont mérgek következtében. Ekkor távolítsuk el a mézet. Mossuk le a beteg hátát.
Ödémás, fájdalmas izületekre – térd, boka – hasonlóképpen alkalmazhatjuk, értelemszerűen kevesebb mennyiséggel. Tegyünk fóliát az izület alá, hogy a lecsorgó mézet felfoghassuk.
Mi az apiterápia?
Az apiterápia kifejezés az Apis= méh és a terápia= gyógyítás szavakból származik. A méhhel, méhészeti termékekkel való gyógyítást jelenti.
A méhecske latin neve: Apis mellifica mézcsinálót jelent.
A méz gyógyhatásai:
A méz legismertebb tápláló és gyógyító hatása az erősítés.
A kimerültséget gyorsan, hatékonyan meg lehet szüntetni mézzel.
Száj- és garatgyulladásnál naponta egy kanál mézet kell fogyasztani, sokáig a szájban tartva, lassan elszopogatva.
A sűrű, kristályos méz mandulagyulladásnál baktériumölő, gennyeltávolító és gyulladáscsökkentő hatású.
A méz stabilizálja a gyomor savháztartását. Segíti az emésztést.
Enyhe hashajtó hatása az idősek, és ülő foglalkozásúak számára kedvező.
Segít a májnak méregteleníteni mérgezés, műtéti altatás után. A szervezet saját mérgei ellen is hatékony.
A terhességi vészes hányás káros következményei ellen is jó, ha mégis kihányná a kismama, akkor a mézoldatot beöntés formájában is be lehet juttatni a szervezetbe.
A fémmérgezések (ólom), kolera, vérhas, többféle tífusz és szalmonella gyógyításánál jó kiegészítő.
A méz jó a májon kívül a vesére, a húgyhólyagra és a hasnyálmirigyre. Ezért a cukorbetegek — engedélyezett szénhidrát-beviteli határain belül — mézet fogyaszthatnak.
Sikeresen alkalmazzák koronáriás vérellátási zavarok, szívritmuszavarok, szívizomgyulladások, fertőzések után.
Egyiptomban a terhesség okozta magas vérnyomás és ödéma kezelésére is sikerrel adták.
A méz baktériumellenes, nyálkaoldó, érzéstelenítő, gyulladásellenes, biológiailag immunizáló, regeneratív, szívserkentő, nyugtató, idegerősítő.
A méz külsőleg is alkalmazható, mivel jó sebelzárást biztosít, ezért égési sebek, felfekvések, fekélyek esetében kiváló.
Röviden
A méz egyéb ismert tulajdonságai: könnyen emészthető, ízletes, étvágygerjesztő, erősítő, üdítő, nyálkaoldó, köhögéscsillapító, megerősíti a foghúst, a fogakat, használható sárgaság, lépmegnagyobbodás, mellkasi bántalmak, nemi gyengeség, vese- és epekő, bélférgek, mérgezések, dadogás, szívbetegségek és lepra ellen.