Szülőfalum májusban illatozik az virágzó akácfától. A falut körülöleli a sok akácfa, esténként még a gyerekszobámban is érezni lehetett édeskés illatát.
Egyes virágok ehetőek, sőt népszerű köretté váltak. Mégsem árt tudni, mi is az, amit megeszünk. Ugyani nem minden virág ehető és sajnos nem minden vendéglátós van tisztában egyes növények mérgező voltával. A legismertebb virágcsemegék a sarkantyúvirág, az árvácska, az ibolya, a szarvacskás árvácska, a körömvirág, a snidling és a zsálya. Ezek a virágok ráadásul mindenféle kemikália nélkül termeszthetők.
Levendulás fűszersó Kaldeneker György konyhájából. A recept megtalálható itt.
A legtöbb rózsának állítólag mesés az íze, de mindegyik említett virág alkalmas ételdísznek. Ha biztosra akarunk menni, akkor csak olyan virágokat használjunk fel, amelyeknek ismerjük az eredetét!
ÁRVÁCSKA
A szivárvány minden színében pompáznak, így nagyon mutatósak a tányéron. Ha már tudjuk, mikor lesz a buli, időben elültethetjük a színben hozzá illő árvácskákat is. Enyhén mentás ízűek.
SARKANYTYÚVIRÁG
Lehet élettel teli sárga, narancs és vörös színű, épp úgy, mint halványabb tónusú vagy akár kétszínű is. A levelek és a virágok is borsos ízűek. A legjobb nyersen fogyasztani. Díszítsük salátánkat szirmaival.
RÓZSA
Lehet semleges ízű, édes, parfümös és enyhén fűszeres ízű.A felaprított szirmokat szórjuk meg cukorral, majd áztassuk vízben egy hétig. Használjuk főzéshez vagy desszertként.
BORÁGÓ
Csillag alakú virágait akkor hullajtja el, mikorra ehetővé válik.Kellemes, enyhén sárgadinnyére emlékeztető illata jól passzol limonádékhoz.
TULIPÁN
Csipsznek kiváló, különösen a szirmok töve jó ropogós. Illata a borsóra és a babra emlékeztet. A tulipánszirmokat nyugodtan ropogtathatjuk, nem kell tartanunk a ránk rakodó felesleges zsírpárnáktól.
SZEGFŰ
Édes, fahéjra emlékeztető íze van. Ha bármilyen növényvédő szerrel kezelve volt a virág, ne együnk belőle! Főzhetünk belőle teát vagy készíthetünk keksz-sajt-szegfűszirom hamburgert.
ORGONA
Hasonlóan sok más virághoz az íze mint a fűé, viszont magával ragadóan kellemes illattal rendelkezik.Használjuk csirkés ételekhez vagy gyümölcssalátákhoz.
Asztmában, szénanáthában vagy allergiában szenvedőknek nem ajánlott virágokat fogyasztani! Ne falatozzunk továbbá a forgalmas utak mentén termett vagy a virágárusnál kapható növényekből! Azonkívül, hogy szennyezettek lehetnek, általában permetszerekkel is kezelték őket, melyek a virágban felhalmozódhatnak.
TOVÁBBI EHETŐ VIRÁGOK
Pitypang
Ibolya
Levendula
Lonc
Mályvarózsa
Kamilla
Zsálya
Yukka
Bodza
Akác
Levendulás körtedzsem Kaldeneker György konyhájából. A recept megtalálható itt.
TOVÁBBI RECEPTEK VIRÁGOKKAL
KÉSZÍTSETEK KUKUCSKA SZÖRPÖT AKÁCVIRÁGBÓL!
Gyerekként kukucskának neveztük, mert ha a virágát megnyomtuk, kikukucskált belőle a porzója. A zsenge virágokat csak úgy letépve a fáról megettük, érezni lehetett a közepében megbúvó cseppnyi mézet, ezzel csalogatták a méheket a virágokhoz. Ebből készül a legértékesebb mézünk, az akácméz.
Szörpnek is kiváló természetes alapanyag, jó sokat gyűjtsetek be, lehetőleg vidéken, ahol kisebb az autóforgalom. Egy napi áztatás után meg is kóstolhatjátok.
Anyukám sűrű palacsintatésztát kavart, majd belemártotta a füzérben lógó virágokat. Forró olajban pillanatok alatt kisütötte. Emlékszem, én szórtam meg mindig porcukorral. Jaj de finom is volt...
Nektek is érdemes ezt a finomságot kipróbálni, míg az akác virága zsenge, hasonlóan készítettek bodzából is.
KUKUCSKA SZÖRP
Hozzávalók:
- 30-45 ág akácvirág füzér
- 3 db citrom
- 3 kg kristálycukor
- 30 szem citrompótló
Tegyük az akácvirágokat egy nagy fazékba, és öntsünk rá annyi vizet, hogy bőségesen ellepje. A virágokat nem szükséges megmosni, mert akkor sok íz anyagot veszítünk el vele. Adjuk hozzá a vékony karikákra felszeletelt citromot, keverjük jól össze, majd fedjük be egy fedővel. Hagyjuk a konyhában, vagy tegyük az éléskamrába és áztassuk legalább egy napon keresztül.
Másnap sűrűszövésű gézanyagon szűrjük át, majd a virágos levet öntsük egy nagy fazékba. Adjuk hozzá a cukrot, citrompótlót, majd forraljuk fel. Még forrón töltsük üvegekbe, jól zárjuk le, majd tegyük szárazdunsztba. Másnap már betehetjük az éléskamránkba. Jéghideg vízzel, egy-egy levél friss mentával hígítva fogyasszuk.
Készíthetjük akácmézzel is, cukor helyett körülbelül 3 kilónyi mézet használjunk az elkészítéséhez.
RÁNTOTT AKÁCVIRÁG
Hozzávalók:
- 16 akácvirág füzér
- porcukor
- olaj a kisütéséhez
Tésztához:
- 350 gr liszt
- 4 db tojás
- 1 evőkanál porcukor
- 5 dl tej
- 1 csipetnyi só
Egy keverőtálba üssük bele az egész tojásokat, adjuk hozzá a tejet, sót és a porcukrot. Habverővel állandó kevergetés mellett fokozatosan adagoljuk hozzá a szitált lisztet. Ügyeljünk ne legyen csomós, a palacsinta tésztától sűrűbb tésztát készítsünk.
Forrósítsunk fel egy nagy serpenyőben annyi olajat, mintha rántott húst készítenénk. Mártsuk a tésztába a virányfüzért száránál fogva, majd tegyük a forró olajba. Addig süssük, míg aranysárgára nem pirul. Szedjük ki konyhai kéztörlőre, várjuk meg míg a felesleges olajat felszívja.
Tegyünk pár darabot a megsütött akácvirágból nagy tányérokra, tetejét szórjuk meg porcukorral, majd mellé tálaljuk pár szem epret.
LEVENDULATORTA: ILLATOS VIRÁGBÓL MESÉS SÜTEMÉNY
Lepd meg vendégeidet friss levendulavirággal készült krémes tortával. Finom és emlékezetes sütemény.
Hozzávalók: 5 db tojás, ¾ pohár cukor, ¾ pohár extra szűz olívaolaj, 1 citrom reszelt héja, 3 evőkanál citromlé, 1 pohár liszt, csipetnyi só (1 pohár űrmértéke 250 ml)
Levendulakrémhez: fél pohár cukor, 3 evőkanál liszt, csipetnyi só, 1 teáskanál reszelt citromhéj, 1 db citrom leve, 2 db narancs leve, 1 db tojás sárgája, 1 evőkanál vaj, 3 dl tejszín, 3 evőkanál méz, 5-6 ág levendulavirág
A tésztához üssük a tojások sárgáját egy keverőtálba, öntsünk hozzá fél pohárnyi cukrot, majd elektromos habverővel keverjük addig, míg könnyű és habos nem lesz. Tegyük hozzá a citrom lereszelt héját, pár ág levendulavirágot, a citromlevet, az olívaolajat és keverjük hozzá a lisztet is.
Egy másik keverőtálba öntsük a tojások fehérjét, tegyük hozzá a csipetnyi sót, majd kezdjük el felverni kemény habbá. Ha már a fehérje habosodik, kis sugárban öntsük hozzá a maradék negyed pohárnyi cukrot, majd verjük addig, míg kemény hab nem lesz belőle.
Óvatosan, több adagban dolgozzuk a tojássárgás masszához, majd öntsük egy közepes méretű kerek vajjal kikent és liszttel meghintett tortaformába.
Tegyük forró sütőbe, és 150 fokon süssük 40-45 percen keresztül.
A töltelékhez keverjük össze egy kis lábasban a cukrot, lisztet, sót, a citrom és narancs levét. Állandóan kevergetve forraljuk fel, majd ha besűrűsödött vegyük le a tűzről. Még melegen keverjük hozzá a tojás sárgáját, a citromhéjat és a vajat.
Egy másik kis lábasba öntsük a tejszínt, kanalazzuk hozzá a mézet, és a letépkedett levendulavirágot, majd kis lángon párszor megkevergetve főzzük öt percig.
A levendulás öntetet kis sugárban, állandóan kevergetve dolgozzuk a citromos krémhez, majd tegyük a hűtőszekrénybe, hogy kissé besűrűsödjön.
Vágjuk kétfelé a tortát, majd kenjük meg a levendulás krémmel, tegyük rá a tetejét, és azt is kenjük meg. Szórjunk rá levendulavirágokat, majd porcukorral hintsük meg.
Ha a krémünk túl folyósra sikerülne, akkor ne kenjük meg vele a tortát, inkább a cikkre felvágott tésztát csorgassuk meg a levendulás krémmel, majd szórjuk meg a lila virágokkal.