Fejfájás - okok - megoldások
Mindenki ismeri az érzést. Lehet hasogató, lüktető, nyilalló, szorító, tompa, stb. Mindegyik verzió kellemetlen és szeretnénk tőle gyorsan megszabadulni.
A legfontosabb, amivel tisztában kell lennünk ebben az e
setben, hogy a fejfájás nem betegség*, hanem egy tünet. Ezért a természetgyógyászat nem arra törekszik, hogy elnyomja azt, hanem felderítve a kiváltó okokat, hatékonyan megszüntesse. Lehetőség szerint végérvényesen.
Tehát mielőtt bekapnánk egy pirulát, nézzünk utána, mi miatt fájhat a fejünk!
Kétfélét különböztetünk meg: a tenziós és a migrénes fejfájást.
Tenziós fejfájás:
Általában a nyakból indul ki, a homlokig vagy halántékig terjed, de az egész fejet is érintheti. Tompa, egész nap jelen lehet. Leggyakrabban a nyak ás a vállak izmainak görcse okozza, amely a hibás tartásból adódik. Ez esetben elegendő lehet a rendszeres masszázs, mozgatás és a helyes testtartás.
Ezen kívül okozhatja még:
Gyomorrontás - émelygéssel, hányással jár, melyet heves fejfájás kísér. Borsmenta-teával, svédkeserűvel, citromfűvel, gyömbérrel kezelhetjük az alapbetegséget, így a fejfájás is elmúlik. A fitoterápia alapvetően nem törekszik a hányás, hasmenés azonnali megszüntetésére, ez a szervezet természetes megtisztulása. (Általában egy tisztítókúra megszüntetheti az állandóan visszatérő fejfájást, de a táplálkozás megreformálása is hatékony lehet.)
Bélfertőzés - szintén kiválthat fejfájást. Segít a mályvatea, zsályatea, lenmagok.
Meghűléses megbetegedések - az általános levertségérzetet kísérheti, de az elhúzódó homlok-, és melléküreggyulladás is fejfájással járhat. A leghatékonyabb ebben az esetben a homlok és a halánték bedörzsölése eukaliptusz- vagy borsmentaolajjal, ill. ezek inhalálása orron keresztül.
Magas vérnyomás - a tünetet fokozatosan szüntethetjük meg vérnyomáscsökkentő gyógynövényekkel; fokhagymával, medvehagymával, fagyöngy-készítményekkel.
Krónikus székrekedés - hiányos táplálkozás és kevés mozgás miatt alakulhat ki, az anyagcsere lelassul, a méreganyagok felhalmozódnak, elhízáshoz vezet. Nem a kémiai vagy növényi hashajtás a cél ( ez akár káros is lehet!), hanem a rostdús táplálkozásra való áttárés és a rendszeres testmozgás, tehát az életmódváltás.
Allergiák - a fejfájást az allergének okozzák. Fel kell deríteni, hogy mi okozza az allergiás reakciókat ( pl. : az élelmiszerekben lévő adalékanyagok, ezeket kerülni kell). A gyógykoplalás csalánteával vagy vértisztító teával beindítja a szervezet salaktalanítását. Rendkívül hatékony az allergiás szénanátha ellen a vörös acsalapu kapszula, amely egyben fejfájás csillapító is!
Kémiai gyógyszerek - mellékhatásuk a fejfájás. Irónikus, hogy pl. a fejfájás csillapító szerek okoznak fejfájást, így okozva függőséget.A járható út az, hogy leállunk ezekről a szerekről és folyamatosan természetes módszerekkel áthangoljuk a szervezetet.
Szempanaszok - a fejfájás okozója a rossz látás vagy a nem megfelelő szemüveg, kontaktlencse. Amennyiben a lencse irritálja a szemet, akkor el kell hagyni. Jó még a szem pihentetése, és a svédkeserűs, kamillás borogatás is.
PMS (Premenstrual syndrome- menstruációt megelőző panaszok) - erős fejfájás, hangulatingadozás, minden nő ismeri ezt. Ajánlható a kankalinvirágból készült tea, hónapokon keresztül kell fogyasztani. Ezen kívül ajánlom még a barátcserjét (szárazkivonatban), az orbáncfüvet, citromfüvet, komlót, palástfüvet, melyek a klimax idején is segíthetnek.
Stressz - a negatív stressz vált ki leggyakrabban fejfájást. Azt, hogy kinek mi a negatív stressz, azt magának kell eldöntenie. Mindenkinek megvan a saját, "különbejáratú stressze". Ezeket kell felismerni és kezelni ill. elkerülni. A citromfű, macskagyökér, levendula hatékony segítség lehet ebben, akár teában, kapszulában vagy lazító fürdőként.