Szigorúan és röviden a tejtermékekről
TEJ- ÉS TEJTERMÉKEK
'Bármekkora mennyiségű fogyasztása káros. A tej ugyan számos nyomelemet és vitamint tartalmaz, de ezeket a szervezet nem tudja hasznosítani.
Káros hatásai:
- A tejfogyasztás növeli az A és B-12 vitamin, cink, vas és kalcium szükségletet.
- Nyálkaképződés:
Légúti zavarok. Betakarja a hörgőket, a nyálkahártyát...
Gyomor és béltraktusban a nyálka bevonja a bélfalat, gátolva a más élelmiszerekkel bevitt hasznos tápanyagok felszívódását is.
- A laktózt (tejcukor) nem tudja az ember megfelelő módon megemészteni...
- Csontritkulás és meszesedés
Az egyik kalcium hiányra a másik pedig kalcium többletre utal. A tejben a hőkezelés hatására (ma már minden tejet hőkezelnek) olyan változások mennek végbe, ami miatt a kalcium nem tud beépülni, így lerakódik a csontokra, érfalakra, csigolyák közé, ezzel elindítva a meszesedést, és érszűkületet is okozhat.
A csontritkulás a világ azon tájain a legelterjedtebb, ahol a tej- és tejtermékek fogyasztása a legmagasabb.'
/egeszsegestaplalkozas/
KÁLCIUM
Ajánlott napi mennyiség átlag 1000 mg. Nagyon fontos az egészséges és erős csontozat kialakításához és fenntartásához. Befolyásolja a véralvadást, az izmok ellazulását, a sejtek anyagcseréjét, és az idegsejtek közvetítő képességét. A legtöbb kalcium a kelkáposztában és a fodros káposztában van, a mustárzöldben a vízitormban, a brokkoliban. Remek kalciumforrások a tengeri zöldségek is. Bőven akad kálcium a hüvelyesekben is a szójabab vezeti a sort, majd a fejtett babok következnek. A szójatej, a csonthéjasok és a magvak is tartalmaznak kalciumot. A gyümölcsök közül pedig a fügében van a legtöbb.