Who breaks a butterfly upon a wheel?...

I think that I am happy. I am not saying that all the time but for some reason every day!


Mi is az a porckorong?

Nos, a porckorong nem más, mint a gerinccsigolyák között elhelyezkedő korongocska, amely a gerinc stabilitását, összeköttetését és mozgását biztosítja, valamint elnyeli a gerincet érő nagyobb
 erőhatásokat, rázkódásokat. Rossz tulajdonsága közé tartozik, hogy helytelen terhelés hatására hajlamos veszteni a magasságból, vagy mindenfelé kitüremkedik, ami először kellemetlen, később egészségügyi problémákhoz vezethet.

Mi történhet a porckoronggal?

A legtöbb esetben a problémák az ülő és mozgásszegény életmódra, valamint a túlsúlyra vezethetőek vissza, de számos más tényező is közrejátszhat. A fő ok a csigolyák közötti tér beszűkülése, azaz a csigolyák közelednek egymáshoz Ha a porckorong valamelyik oldalát érinti a beszűkülés, akkor a porckorong a másik irányba kezd kitüremkedni, ha a teljes felületét, akkor veszít a magasságából, és összébb csúsznak a csigolyák.

A leghasznosabb ezért a porckorong tehermentesítése, a gerinccsigolyák hosszanti nyújtása és a tartóizmok megerősítése.
Photo: Porckorong és a jóga/1.  Mi is az a porckorong?  Nos, a porckorong nem más, mint a gerinccsigolyák között elhelyezkedő korongocska, amely a gerinc stabilitását, összeköttetését és mozgását biztosítja, valamint elnyeli a gerincet érő nagyobb erőhatásokat, rázkódásokat. Rossz tulajdonsága közé tartozik, hogy helytelen terhelés hatására hajlamos veszteni a magasságból, vagy mindenfelé kitüremkedik, ami először kellemetlen, később egészségügyi problémákhoz vezethet.  Mi történhet a porckoronggal?  A legtöbb esetben a problémák az ülő és mozgásszegény életmódra, valamint a túlsúlyra vezethetőek vissza, de számos más tényező is közrejátszhat. A fő ok a csigolyák közötti tér beszűkülése, azaz a csigolyák közelednek egymáshoz Ha a porckorong valamelyik oldalát érinti a beszűkülés, akkor a porckorong a másik irányba kezd kitüremkedni, ha a teljes felületét, akkor veszít a magasságából, és összébb csúsznak a csigolyák.  A leghasznosabb ezért a porckorong tehermentesítése, a gerinccsigolyák hosszanti nyújtása és a tartóizmok megerősítése.
Porckorong és a jóga/2.

Hogy jön ide a jóga?

A jógagyakorlatok komoly munkába állítják a gerincet és a környező izmokat, ezért nagyon jó prevenciós, vagy akár terápiás eszköz lehet. A hosszanti nyújtózkodásnál a porckorong kocsonyás teste
 visszahúzódik eredeti helyzetébe, és megszűnik a kiboltosulás. A gerinc melletti izmok, hátizmok, a trapéz és a hasizmok erősítése pedig segít stabilan tartani a törzset, így a gerincoszlopot és a közte található porckorongokat is. Nem beszélve a jóga számos más pozitív hatásáról.

És mi a helyzet, ha érzékeny a porckorong?

Extrém esetek kivételével a heti 2-3 alkalommal végzett sport, vagy jóga gyakorlása kevésbé káros a porckorongokra, mint a folyamatos ülőhelyzetben eltöltött idő. Sokkal jobban árt a hátnak egy egész napos görnyedés az autóban, majd a számítógép, végül a tévé előtt, mint heti 3*1 óra bármilyen testmozgás.


Előrehaladott problémáknál nem segítenek a helyzeten az előredőlő testhelyzetek, amelyek hátra tolják a már amúgy is hátraboltosuló porckorongot. Az a mozdulat, ami előredőlést és gerinccsavarást is ötvöz kifejezetten káros lehet akut helyzetben.

De erre is van már megoldás. A gerincjóga speciálisan az érzékenyebb gerinccel rendelkező jógázók számára kialakított gyakorlatokat tartalmaz, biztonságos ászánái nemcsak az izmokat erősítik, hanem a porckorongokat is „levegőhöz” juttatják.

Megelőzésre és kezdődő problémák kiküszöbölésére hasznos lehet bármely jóga irányzat, hiszen erősítik a gerincet rögzítő izmokat, a has és hátizmokat, és felszabadítják a porckorongokat.



Lelki problémák a mozgásszervi betegségek hátterében?

Mozgásszervi betegségekkel a felnőtt népesség döntő többsége találkozik élete során. Egyes becslések szerint a lakosság 4-5 százaléka, tehát közel félmillió ember szenved jelen pillanat
ban is deréktáji fájdalomtól.

Az embert teljességében kell nézni, konzervatív szemléletet sokan épp ezért váltják át holisztikussá.

Először a természetes szerek, majd a szellem és a lélek erejének felfedezése eredményez sikert mindazon betegeknél, akik nyitottak ebben az irányban.

Ennek egyik feltétele, hogy a beteg kibeszélhesse magát, ez már jó kiindulás a gyógyulás felé vezető úton. - Manapság az általános válság kapcsán, ugrásszerűen megemelkedett a derékfájósak száma, óriási a lelki és anyagi teher az embereken.

Ennek ellenére kevesen hajlandóak tenni valamit a gyógyulásukért, jellemzően kívülről várjuk a segítséget. Sokak számára az az egyetlen elképzelhető út, ha bekapnak egy-két fájdalomcsillapítót, esetleg az orvoshoz is csak a receptért mennek és azonnali gyógyulást várnak. Akinek intenzív, nagy fájdalma van, természetesen ajánlott annak csillapítása, de csak addig, amíg átvészeli a legnehezebb időszakot.

A tartós gyógyszerszedés semmiképpen sem tesz jót az egészségnek. Előfordul, hogy az orvosilag indokolt pihenést, fekvést sem tartják a betegek kötelezőnek, munka mellett szeretnének, illetve kénytelenek felépülni. Ilyenkor kompromisszumot kell kötni, hiszen bár esetleg több hétig pihenni kellene, ezt sokan nem tehetik meg, mert kockáztatnák a munkahelyüket.

Nagyon nehéz megtalálni az egyensúlyt a külső szorítás és a belső béke, a gyógyulás között.

A probléma felismerése fél siker. Van, aki nem veszi komolyan, hogy a betegség a lélek jelzése. Általános tapasztalat, hogy ha a finomabb jelekből nem értünk, mozgásszervi betegségek terén eljuthatunk például a porckorong-sérvig.

Aki viszont rendszeresen foglalkozik magával, kielégítően mozog, pihen, egészségesen táplálkozik és a lelki életére is energiát fordít, tünetmentesen is megélhet egy mozgásszervi problémát, akár elferdült, kopásos gerinccel is.

Amikor megbillen az egyensúly az életünkben, ugyanez az alaphelyzet fájdalmat, korlátozott mozgást okozhat. Tehát egy fizikai elváltozás a lelkileg, szellemileg egészséges, kiegyensúlyozott embernél nem jelentkezik feltétlenül tünettel, míg másnál esetleg komoly problémát okoz. Az alapvető probléma tisztázása az első és megkerülhetetlen lépés.

A szembenézés mindig fájdalmas és kockázatos, hiszen ha felismerjük, hogy túl sok nehézséget okoz nekünk egy helyzet, esetleg ki is léphetünk belőle – vagyis vége a szőnyeg alá söprés nyugalmának.

Ugyanilyen alapvetés, hogy a mozgásrendszert mozgással lehet gyógyítani, ebben persze kivételt jelentenek például a gyulladásos és a baleseti traumán átesett betegek, akiknek átmenetileg éppen a pihentetés javasolt. Az esetek nagy részében azonban rendszeres, legalább napi fél óra mozgásnak a testre és a lélekre is nagy hatása van.

Ennek pedig nem csak az úgynevezett örömhormon termelődése az oka, de a sport hosszútávon növeli az önbizalmat, megerősíti a megküzdési stratégiákat és a szó minden értelmében javítja a belső tartást.

Mozgásszervi problémák megléte esetén ideális sport lehet például a kerékpározás és az úszás, de mielőtt életmódot váltanánk, mindenképpen érdemes ortopéd orvossal konzultálni, a sérülések és a túlterhelés kivédése miatt.

A szakemberek szerint, aki változtat az életén, lelkileg, szellemileg és fizikailag, akár egy jelentősebb állapotromlást is megélhet tartós tünetmentességgel.


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 74
Tegnapi: 1
Heti: 245
Havi: 683
Össz.: 330 920

Látogatottság növelés
Oldal: Porckorong és a jóga
Who breaks a butterfly upon a wheel?... - © 2008 - 2024 - monia.hupont.hu

Ingyen weblap készítés, korlátlan tárhely és képfeltöltés, saját honlap, ingyen weblap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »